Osobný someliér v telefóne

Ak pijete víno dosť často, tak určite poznáte ten pocit sklamania, keď vám otvorená fľaša vína nechutí. Jednoducho ten výnimočný moment príjemnej chvíle pri fľaši vína sa po prvom dúšku rozplynie.

03.09.2022 | Admin

Ak pijete víno dosť často, tak určite poznáte ten pocit sklamania, keď vám otvorená fľaša vína nechutí. Jednoducho ten výnimočný moment príjemnej chvíle pri fľaši vína sa po prvom dúšku rozplynie. Nebojte sa, nie ste v tom sami. Podobný problém majú milióny ľudí na celom svete, ktorí podľahli čaru vína. Verili by ste, že na riešení otázky správneho výberu vína vyrástli vo svete obrovské multimiliónové spoločnosti? Jednu takú máme dokonca už aj na Slovensku.

Poznajú každého zákazníka osobne

Tieto firmy sa sústredia na každého jedného svojho zákazníka individuálne. Poznajú jeho chute, vedia, aké víno si kupuje a presne také mu vedia odporučiť. Na podobnom princípe fungujú všade vo svete someliéri, ktorých kapacita obslúžiť dostatočné množstvo ľudí je bohužiaľ výrazne obmedzená. Každý someliér je predsa len človek, ktorý potrebuje vynaložiť veľké úsilie, aby v priebehu pár minút pomocou premyslených otázok zistil, aké víno vám môže odporučiť.

Someliér nie je stroj

Záleží už len na šikovnosti someliéra, aby odhadol vaše skúsenosti a znalosť vinárskej terminológie. Bolo by predsa zbytočné pýtať sa človeka, ktorý víno ešte len spoznáva, na jeho preferenciu obsahu trieslovín vo víne. Naopak, skúseného vinára by bolo zbytočné sa pýtať, či má rád suché alebo polosladké víno, ale rovno by mal someliér prejsť k sofistikovanejším otázkam.

Nástup umelej inteligencie

Či sa vám to páči alebo nie, ľudská pracovná sila je na odlive z mnohých sfér nášho života, ktoré dokážu nahradiť stroje. Sami to vidíme na prepúštaní vo výrobných firmách, kde často prácu desiatok ľudí nahradí jeden robot. Firme sa investícia do technológií skôr či neskôr vráti v podobe ušetrených financií na pracovnej sile. Opakom nie je ani vinársky priemysel a distribúcia vína do obchodov, či priamo k vašim dverám. Fyzického someliéra, ktorý dokáže obslúžiť maximálne pár desiatok ľudí denne, dnes nahrádza už aj na Slovensku umelá inteligencia, ktorá prácu someliéra dokonale nahradí.

Ako funguje umelá inteligencia pri výbere vína?

Rovnako ako someliér, aj počítač sa vás dokáže spýtať otázky, vďaka ktorým zistí, aké víno chutí Vám osobne. Nemusíte sa vôbec báť, že by ste na otázky nevedeli odpovedať - na triesloviny a taníny vo víne sa vás pýtať určite nikto nebude. Najlepšie na tom je to, že sa vo víne vôbec nemusíte vyznať a čím menej nad otázkami rozmýšľate, tým lepší a presnejší výber vína dostanete.

Čaká vás kvíz chutí

Pomocou niekoľkých otázok počítačový softvér zistí, aké sú vaše chute a napáruje k nim vína. Otázky sa prekvapivo netýkajú vína, ale bežných jedál a nápojov ako je čokoláda, čaj alebo káva. Pri každej otázke označíte, či vám dané jedlo alebo nápoj chutí. Vďaka tomu bude umelá inteligencia vedieť vaše preferencie napríklad v oblasti kyslých, sladkých alebo horkých chutí. Tým pádom sa k odpovediam vytvorí profil vašich chutí, ktoré počítač ďalej vyhodnocuje.

Zistí počítač, ako jednotlivé vína chutia?

Často ľuďom nejde do hlavy, ako môže poznať počítač jednotlivé vína, keď ich nemôže ochutnať. Umelá inteligencia síce víno ochutnať nedokáže, no poprední slovenskí odborníci na víno jej môžu pomôcť. Pred spustením každého obdobného projektu je potrebné enormné úsilie na oraganizáciu veľkej degustácie s niekoľkými someliérmi a stovkami vín, čo je potrebné pre podrobné zmapovanie chuti každého jedného vína. Niekoľko someliérov ochutná každé víno a zadá získané parametre o charaktere vína do počítača.

3 minúty, 3 vína, presne podľa Vašej osobnej chuti

Po vyplnení kvízu chutí si počítač porovná vaše chuťové preferencie s databázou vín, ktoré má dostupné. Túto virtuálnu databázu si viete predstaviť ako obrovskú vinotéku so stovkami vín a vyškolenou obsluhou vinotéky, ktorá dokonale pozná každé jedno víno. Umelá inteligencia, ktorá je v tejto virtuálnej vinotéke “doma”, vyberie zo stoviek dostupných vín tri vína, ktoré sa zhodujú s vašimi chuťovými preferenciami a budú vám teda chutiť.

Ako si vybrať ešte lepšie víno?

Ak vám tri najlepšie vína z virtuálnej vinotéky nestačia, viete si spätným hodnotením vína svoj profil ešte vylepšiť. Spätné hodnotenie funguje veľmi jednoducho - po degustácii vybraného vína sa viete vrátiť späť na web, kde vínu odelíte hodnotenie. Ak vám víno chutilo, počítač bude nabudúce vedieť, že vám má odporučiť víno s podobnými parametrami. Ak sa vám víno nepáčilo, tak spätné hodnotenie zaručí, že v budúcnosti sa už s podobným vínom nestretnete.

Aj na Slovensku máme víno svetovej kvality!

Veľkým benefitom firmy Bakus Klub, ktorá ponúka personalizovaný výber vína je to, že spolupracuje len s poctivými slovenskými vinármi. Nestane sa vám teda, že by ste pili víno, ktoré je podradnej kvality a nebolo vyrobené zo slovenského hrozna.

Win-win situácia

Spoluprácou so slovenskými vinármi sa nepodporuje len priamy odbyt slovenského vína, ale zvyšuje sa aj povedomie o kvalitnom slovenskom víne. Spotrebiteľ sa týmto spôsobom dokáže dostať k slovenským vínam, ktoré by si bežne vďaka slabému marketingu nekúpil. Vinár je na druhej strane veľmi rád, že dokáže nenásliným spôsobom dostať víno k ľuďom z opačnej strany Slovenska, ktorí lokálne vinárske akcie v danom kraji nenavštevujú.

Veríme, že poctivým slovenským vinohradníkom a vinárom svitá na lepšie časy.

Diskusia

Žiadne komentáre
Pridať