Jediná cesta, ako spoľahlivo zahnať opicu.

Hlava na prasknutie, žalúdok na vode, slabosť, nechuť do života - snáď neexistuje človek, ktorý by po piatkovej oslave plnej alkoholu takýto stav nezažil.

22.08.2022 | Admin

Hlava na prasknutie, žalúdok na vode, slabosť, nechuť do života - snáď neexistuje človek, ktorý by po piatkovej oslave plnej alkoholu takýto stav nezažil. O to nepríjemnejšie je, keď vieme, že podobný stav zažijeme v menej alebo vo viac vzdialenej budúcnosti znova. Ako sa na opicu vyzbrojiť? Dá sa jej predísť bez toho, aby sme sa počas spoločenskej príležitosti výrazne v konzumácii alkoholu obmedzovali? Poďme sa pozrieť, čo na opicu hovorí veda a pokúsme sa nájsť odpoveď.

Raketový štart pitia

Je krásny večer a nám sa po pár pohárikoch obľúbeného tvrdého alkoholu, piva alebo vína stále viac a viac dvíha nálada. Starosti miznú, všetci v miestnosti sú zrazu najlepší kamaráti a aj ten muž alebo žena, ktorého sme na začiatku párty prehliadli, nám pomaly začína stáť za hriech. Zábava vrcholí a my už netušíme, koľko sme doteraz vypili. Následne prichádza moment, keď sa už pomaly začíname spúšťať dole pomyselnou krivkou dobrej nálady. Predsa len to ešte skúsime a dáme si jeden či dva “kapurkové”. Čo bude zajtra, necháme na zajtra. Takto začína bežné víkendové peklo na Slovensku.

Peklo na zemi

Prichádza ráno, či v inom prípade dokonca už poobedie a my ľutujeme včerajšok. Všetko nás bolí a dnešný deň bude maximálne neproduktívny. Nie sme však padavky a chceme sa postaviť opici čelom. Kde začať? V prvom rade musíme pochopiť, čo sa v našom organizme deje po prehnanej konzumácii alkoholu.

Scvrknutý mozog

Prvým a najznámejším dôvodom opice a bolesti hlavy je dehydratácia. Alkohol (etanol) pôsobí ako diuretikum, čiže odvodňuje organizmus. Mozog v tomto stave stráca vodu na úkor ostatných orgánov, čo spôsobuje neznesiteľné bolesti hlavy. Za týmto dehydratačným efektom stojí hormón vazopresín (adiuretín), tvoriaci sa v našom mozgu, ktorého funkciou je spätné zadržiavanie vody v tele. Alkohol vyplavovanie tohto hormónu narúša, a tým pádom voda z obličiek neputuje späť do organizmu, ale priamo do močového mechúra, z ktorého je vo veľkom množstve vylučovaná.

Jed v organizme

Druhým dôvodom nášho úbohého stavu je dlhodobé vystavenie pôsobeniu acetaldehydu. Zatiaľ čo alkohol nás uvoľní a zlepší nám náladu, tak jeho priam jedovato znejúci spoločník nám spôsobuje veľké problémy. Acetaldehyd vzniká pri odbúravaní alkoholu v pečeni, ktorá dostáva vďaka alkoholu poriadne zabrať. Následne sa acetaldehyd rozkladá neškodný octan (acetát), ktorý je z tela poľahky vylúčený. V tomto prípade platí jednoduchá rovnica - čím viac alkoholu sme vypili, tým dlhšie bude naše telo škodlivým účinkom acetaldehydu vystavené.

Čím tmavšie, tým horšie

Posledným, menej známym dôvodom bolestivej opice su kongenéry, po anglicky congeners. Kongenéry si vieme predstaviť ako chemické nečistoty, ktoré vznikajú pri fermentácii a výrobe alkoholických nápojov. Sedliacke pravidlo hovorí, že čím je náš drink tmavší, tým horšia opica z neho bude. Koňak, whisky alebo červené víno sú toho dôkazom. Kongenéry, ktoré sa vyskytujú vo zvýšenej miere v práve v tomto alkohole, nám vedia poriadne znepríjemniť opicu. Medzi kongenéry patrí napríklad metanol, taníny alebo acetón. Naopak nápojmi s nízkym obsahom týchto látok sú napríklad biele víno, vodka alebo gin.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Rozhodujúce nie je to, čo spravíme, keď už opicu máme, ale ako jej predídeme pred a počas konzumáciou alkoholu. Existujú len tri spoľahlivé riešenia: Piť menej alkoholu - viac snáď k tomuto bodu ani nejde napísať. Zjesť ťažké jedlo pred pitím - tuk ochráni žalúdočnú stenu a spomalí vstrebávanie alkoholu. Kebab, rezeň alebo burger sú naši kamráti. Piť veľmi, veľmi veľa vody - Tých niekoľko litrov tekutín, ktoré počas pitia alkoholu stratíme, treba priebežne dopĺňať - pred, počas aj po konzumácii alkoholu.

Mýty o zázračných liekoch na opicu

Asi najviac mýtov koluje práve o zaháňaní opice, ktorá sa už naplno a bolestivo prejavila. Základná rada znie: hydratovať sa (voda, izotonický nápoj, obľúbený džús), jesť ak vládzeme (banán, vývar, hrianky) a spať. Veľa spať.

Hydratácia uvedie naše vnútorné hospodárenie s tekutinami do normálu. Izotonický nápoj, a banán doplnia stratené elektrolyty - horčík, sodík a draslík, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervovej sústavy. Ľahkým jedlom zase doplníme stratenú energiu a nespôsobíme si ešte väčšie bolesti. O dôležitosti spánku pre fyzické a psychické zdravie snáď každý vie.

Ak chcete predísť opici, skúste si vybrať kvalitný svetlý alkohol (biele víno, vodku, gin), pite veľa vody, doplňte stratenú energiu a elektrolyty a poriadne sa vyspite.

Krajšie následné ráno môže byť snáď už len to pondelkové.

Diskusia

Žiadne komentáre
Pridať